Szkło we wnętrzach

Szkło odgrywa ogromną rolę we współczesnych wnętrzach. Zastosowanie szkła jako materiału budowlanego znane było od wieków.

Od dawna dostrzegano niezwykłe możliwości estetyczne tego materiału.

Początkowo stosowano je w formie kolorowych witraży, które stopniowo z obiektów sakralnych przechodziły do tych publicznych i w końcu zapanowały we wnętrzach domów prywatnych.

Obecnie witraże mają zastosowanie we wnętrzach stylizowanych i tych klasycznych a we wnętrzach nowoczesnych niezwykle rozwinięta stała się dekoracja dużymi taflami szklanymi ścian, przegród ściennych oraz mebli. Szkło stało się nie tylko modne ale pożądane zarówno w przestrzeni dużego domu jak i w małym mieszkaniu. Stanowi ono doskonały sposób na delikatne i niewidzialne dzielenie przestrzeni oraz na tło dla minimalistycznych i prostych mebli, które dzięki niemu potrafią „znikać” we wnętrzu. Szklane są blaty stołów lub całe stoły, fronty mebli, szafki, witrynki, stoliki kawowe a nawet krzesła.

W modnym wnętrzu nie może zabraknąć nowego zastosowania szkła do podziału wnętrz. Aby podtrzymać ten lekki, przepojony światłem charakter i nastrój otoczenia budujemy ścianki działowe ze szkła, na którym możemy wykleić nasze ulubione zdjęcie, grafikę czy wzór do którego czujemy sentyment, a który częściowo zasłoni przestrzeń po drugiej stronie.

Niezwykle ważne stało się przenikanie otoczenia zewnętrznego do wnętrza domu. Dzieje się tak dzięki ogromnym przeszkleniom okiennym i tych w ściankach działowych we wnętrzu.

Powszechnie używa się dużych płaszczyzn szkła piaskowanego, szkła z nadrukami (przy użyciu folii) czy szkła typu fusing. Takie zastosowanie daje znakomity rezultat w szafach, regałach czy frontach mebli. Pozwala, przy zachowaniu lekkości szkła, całkowicie lub częściowo przesłonić wnętrze mebla w którym panuje jednocześnie wizualny „bałagan”.

Bardzo modne nadal są przezroczyste, szklane gabloty i blaty stołów, które umożliwiają eksponowanie zbiorów czy zdjęć gospodarzy. Ta swoista ekspozycja, często dodatkowo podświetlana, jest sposobem na nadawanie wnętrzom mieszkalnym osobistego, indywidualnego charakteru. W wielu współczesnych wnętrzach gromadzone są całe kolekcje szkła użytkowego i artystycznego, wszelkiego typu kieliszków, szklanek, pater i wazonów. Są one odpowiednio eksponowane oczywiście w szklanych kredensach czy gablotach.

Szkło bardzo zdecydowanie wkroczyło do łazienek i kuchni, które stają się dzisiaj z eksponowanymi i starannie wykończonymi pomieszczeniami. Wnętrza łazienek są zwykle pełne szkła. Stosujemy go w lustrach, półkach o tak modnych kabinach prysznicowych. Również w kuchniach nie można pominąć różnorakich zastosowań szkła. Płyty ceramiczne nowoczesnych kuchenek elektrycznych, w drzwiach piekarników, kuchenek mikrofalowych i ekspresów do kawy. Mało że stosowane, ale często wspaniale formowane, tworząc ozdobne fronty.

Szkło stosujemy szeroko w meblach, blatach kuchennych i na ścianach pomiędzy szafkami. Przy okazji warto wspomnieć o śmiałym stosowaniu we współczesnym meblarstwie, obok prostych płaszczyzn, wszelkich łukowych i falistych linii frontów meblowych. Rozwinęła się działalność firm, które świadczą usługi w zakresie gięcia tafli szklanych. Tak wiec szkło zyskało dodatkowy zakres stosowania jako samodzielne drzwi lub drzwiczki, i to często fantazyjnie wyginane.

Należy wspomnieć o szerokim zastosowaniu szkła w drzwiach wewnętrznych (również tych składanych czy przesuwnych) dzielących pomieszczenia. Pojawiły się lekkie konstrukcje szklanych rozsuwanych ścianek działowych. Mogą one stanowić nie tylko przegrodę architektoniczną, ale również piękny element dekoracji wnętrza.

Ale jeszcze jedna ważna kwestia w szerokim zastosowaniu szkła we wnętrzu: bez dobrego światła żadne szkło nie jest dobre!  Dopiero odpowiednio oświetlone odkrywa przed widzem swoje tajemnice i skarby. Należy zastanowić się dokładnie jak chcemy żeby było ono podświetlone i co ma być wyeksponowane a co ukryte i dopiero do tej końcowej wizji dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia.