Projekt antresoli

Antresola powiększa

Antresola to dobry sposób na uzyskanie dodatkowej powierzchni. Daje ciekawe możliwości aranżacyjne we wnętrzu, uatrakcyjniając jego architekturę. Uzyskaną powierzchnie możemy wykorzystać w dowolny sposób. Można w niej urządzić sypialnię, schowek, garderobę, bibliotekę lub niewielkie domowe biuro.

Ważną zaletą antresoli jest również to, że mimo wydzielenia dodatkowej powierzchni na wyższym poziomie przestrzeń pozostaje otwarta, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Przestrzeń na górze przenika się z przestrzenią na dole. Dzięki antresoli zyskujemy nowe perspektywy widokowe, bo salon można oglądać także z góry.

Dodatkowo takie rozwiązanie spowoduje, że wszyscy członkowie rodziny będą bliżej siebie. Taka otwarta przestrzeń to lepsza integracja mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że wysokie pomieszczenia jest trudniej ogrzać, ale dla tych, którzy lubią otwarte przestrzenie i życie rodzinne, antresola jest propozycją wartą uwagi.

Antresola to przede wszystkim dodatkowe efekty przestrzenne we wnętrzu. Często pojawia się w projektach nowych domów. Otwarte schody i galeria są ciekawymi elementami wnętrza. Powiększają pomieszczenie, w którym się znajdują, dzięki czemu stwarzają dodatkową powierzchnię użytkową. Antresola jest rozwiązaniem, dzięki któremu wygospodarujemy trochę dodatkowego miejsca w domu, oraz sposobem na urozmaicenie przestrzeni mieszkalnej. Do jej budowy możemy użyć różnych materiałów. Trzeba jednak pamiętać, aby pasowały stylistycznie do innych elementów wyposażenia pomieszczenia. Ze względu na możliwe duże obciążenia konstrukcji budynku warto jej wykonanie zlecić fachowcom.

Antresola jest miejscem, które najczęściej nie stanowi osobnej kondygnacji, jest wydzielone w górnej części danego piętra i nie jest odgrodzone żadnymi pełnymi ściankami od przestrzeni, z której zostało wydzielone. Dla bezpieczeństwa użytkowników stosuje się balustrady. Kolejną cechą antresoli jest powierzchnia mniejsza niż kondygnacji, z której została wydzielona.

Ten dodatkowy poziom można wygospodarować np. z górnej przestrzeni poddasza – w przypadku domu z poddaszem użytkowym lub parteru – w domu parterowym z niezabudowanym stropem, otwartym na konstrukcję dachu. W obu przypadkach musi być spełniony jeden warunek, aby zbudować antresolę – kondygnacja powinna mieć odpowiednią wysokość. Od tego też zależy, czy na antresoli uzyskamy wygodną przestrzeń, w której będziemy mogli się swobodnie poruszać, czy też będzie to pomieszczenie niższe i mniej funkcjonalne.

Artykuł opublikowany w  Dziennik – DGP, nr 80, 22 marca 2011