Domowa biblioteka

Dzisiejszy świat coraz częściej nie wymaga od nas przebywania w biurze – elastyczny czas pracy,  telepraca czy wolne zawody. Duża część naszego życia zaczęła toczyć się w przestrzeni domowej. Urządzamy ją zatem w taki sposób, żeby spełniała wszystkie nasze potrzeby estetyczno- wizualne oraz te intelektualno- hobbistyczne.

Po czasach panującego minimalizmu, który wyrzucił z naszej przestrzeni domowej wszystkie „niepotrzebne” sprzęty, książki i meble, powraca moda na funkcjonalne i przyjazne użytkownikowi rozwiązania dotyczące przechowywania i eksponowania swoich zbiorów. Do łask zatem wróciły domowe biblioteki.

Na bibliotekę z prawdziwego zdarzenia potrzebne jest osobne duże pomieszczenie. Przechowywanie książek wymaga nie tylko miejsca, ale też odpowiednich warunków:  dobra wentylacja i odpowiednie oświetlenie światłem dziennym i sztucznym. W pomieszczeniu należy zapewnić dobry dostęp do książek wszystkim domownikom. Ułatwi to odpowiednia wysokość regałów lub specjalne drabinki. Warto jednocześnie zadbać o trwałość książek – jeżeli postawimy je w przeszklonych regałach, nie będą się kurzyły i posłużą kolejnym pokoleniom.

Dobrze zaprojektowana biblioteka jest miejscem wyciszenia i azylem dla domowników, ale również niepowtarzalnym otoczeniem dla spotkań z przyjaciółmi czy tych biznesowych.Dla osób dbających o swój wizerunek istotnym powodem do założenia biblioteki może być chęć podniesienia prestiżu własnego domu.

W dzisiejszych czasach domowa biblioteka kojarzy się przede wszystkim z naszym prywatnym księgozbiorem. Zazwyczaj ze względu na ograniczenia powierzchniowe nie spoczywa on już w oddzielnym, specjalnie dla niego przeznaczonym pomieszczeniu, ale w salonie, sypialni, a często nawet w korytarzu czy przedpokoju. Słowo biblioteka oznacza również mebel, który funkcjonalnie i estetycznie mieści nasz księgozbiór.

Można taką bibliotekę umieścić na antresoli lub połączyć z salonem przeszklonymi drzwiami. Nie zawsze jednak da się wygospodarować osobne pomieszczenie. Często mini- biblioteka znajduje się w salonie, gabinecie czy pokoju komputerowym. Tak jak przyzwyczailiśmy się do telewizora w salonie, tak samo stałym elementem jego wyposażenia mogą być regały z książkami.Nawet korytarz można zmienić w bibliotekę. Półki nie zajmują wiele miejsca, wystarczy, aby miały głębokość ok. 30 centymetrów. Należy tylko uważać na kolory, bo księgozbiór sam w sobie jest rozmaity. Broszury czy gazety możemy umieścić w pudłach dobranych kolorystycznie do reszty wnętrza, unikniemy wtedy wrażenia nieporządku. Nie upychajmy książek na półkach ale układajmy je z pewnym „ oddechem” – aby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia zagraconego. Dobrze będzie zostawić wolne miejsce na półkach i postawić pomiędzy książkami zdjęcia czy rzeźbę.

W naszej bibliotece nie powinno zabraknąć wygodnego fotela, w którym z przyjemnością zagłębimy się w lekturze a także biurka, przy którym możemy pracować i sporządzać notatki.Najwygodniejszy jest fotel obrotowy, który powinien mieć w miarę krótkie poręcze pod łokcie. Pożądana jest także możliwość regulacji wysokości trzeba zabezpieczyć drewnianą podłogę.  Biurko powinno być odpowiedniej wielkości, raczej masywne i dostojne. Kolorystyka i materiały dopasowane do całości wnętrza.

Obserwujemy dwa nurty w projektowaniu bibliotek – nawiązujące również do panujących trendów w projektowaniu wnętrz. Jeden z nich to nowoczesne, symetryczne regały na książki stanowiące niezauważalne podziały i zlewające się kolorystycznie ze ścianami. Drugi to klasyczny, szlachetny i nawiązujący stylistycznie do bibliotek angielskich. Te meble z litego drewna o klasycznych, szlachetnych formach, robione są specjalnie na wymiar naszych pokojów. Ich forma nigdy się nie starzeje i doskonale łączy z nowoczesnością.