Rośliny we wnętrzach

Zastosowanie roślin we wnętrzach staje się modne i podąża w ślad za zmieniającymi się trendami w wyposażeniu wnętrz.  Rośliny i donice stały się częścią projektu wnętrz. Często używa się ich do ukrycia nieefektownych miejsc w mieszkaniu, podkreślenia osi kompozycyjnej w pomieszczeniach czy rozjaśnienia i ożywienia ciemnych kątów mieszania.

Zastosowanie roślin we wnętrzach, czyli zielone i kolorowe akcenty ożywią nawet najbardziej ponure mieszkanie. Jest jednak kilka zasad określających sposób ich rozmieszczenia we wnętrzu:

– Ogromne rośliny doniczkowe ustawiamy w dobrze eksponowanym i naświetlonym miejscu.
– Rośliny lubiące światło należy zawsze ustawiać w świetle dziennym ponieważ sztuczne nie umożliwi im prawidłowego funkcjonowania.
– Średniej wielkości kwiaty można ustawiać na meblach, na półkach, na stojakach lub na koszach.
– Starannie należy przeanalizować miejsce ustawienia roślin wrażliwych na przeciągi i na przegrzanie.
– W wilgotnej i w gorącej atmosferze łazienki dobrze czują się orchidee, bluszcze i paprocie.

Współczesne trendy i techniczne możliwości aranżowania wnętrz roślinnością umożliwiają uzyskanie nietypowych efektów i form. Dla roślin projektuje się specjalne miejsce w podłodze, buduje donice z materiałów użytych do budowy schodów i kominka, zieleń wykorzystuje się do tworzenia ścianek działowych. Do tak przygotowanych miejsc doprowadza się rurki z nawodnieniem, kable do lamp, przygotowuje specjalny drenaż.

Wybierając rośliny zastanówmy się czy będziemy umieli i chcieli o nie dbać. Jeśli nie mamy takiej pewności – wybierzmy gatunki bardzo trwałe i odporne na brak systematycznej pielęgnacji. Sprawdźmy również, jakie warunki oświetleniowe preferują upatrzone przez nas rośliny. Ustawione w nieodpowiednich warunkach nie będą dobrze rosły.

Przy doborze roślin kierujmy się, pokrojem i barwą roślin. Niektóre świetnie pasują do wnętrz nowoczesnych – te o prostych liściach czy zwartym pokroju – a inne, o dużych, ozdobnych liściach, lepiej prezentują się we wnętrzach w stylu dworkowym czy wiktoriańskim. Jeśli rośliny mają oryginalny, atrakcyjny kształt, wyeksponujmy je na kontrastowym tle, ale w prostej donicy.

Oświetlenie umieszczone bezpośrednio nad liśćmi rzuca dookoła intrygujące światłocienie. Należy jednak pamiętać by nie umieszczać go zbyt blisko rośliny, aby nie poparzyło liści.

Ważne, żeby nie przesadzić – w niewielkim mieszkaniu jeden kwiat, postawiony wśród innych ozdób, potrafi nadać wnętrzu charakter. Barwa liści lub kwiatów podkreśla kolorystykę wnętrz czy dodatków – warto o tym pamiętać szczególnie w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.

Piękne rośliny są doskonałym dodatkiem do wnętrza zaprojektowanego w każdym detalu. Mają również duże znaczenie dla zdrowia mieszkańców: nawilżają i jonizują powietrze, oczyszczają je z toksyn wydzielanych przez wykładziny czy meble. Rośliny, szczególnie duże okazy, w uprawie hydroponicznej są również naturalnymi nawilżaczami powietrza, poprawiającymi mikroklimat otoczenia. Wreszcie zielona barwa liści działa odprężająco na psychikę i jest korzystna dla wzroku, zwłaszcza w przypadku osób spędzających wiele godzin przed monitorem komputera.

Na pocieszenie wszystkim tym, którzy nie mają czasu i możliwości na ustawienie w swoim mieszkaniu żywych dekoracji roślinnych: polecam rośliny sztuczne, które obecnie wykonane są z wysokiej jakości materiałów i bardzo wiernie imitują ich naturalne odpowiedniki.