Projekt salonu

Telewizor w salonie

Telewizor w salonie powinien być umieszczony na linii wzroku. Wysokość stolika RTV powinna być dostosowana do wysokości sofy lub fotela.Im niższe siedzisko, tym niższy mebel pod telewizor. Pozostaje kwestia, czy zdecydować się na telewizor stojący na nóżce, czy wiszący. Te drugie są w ostatnich czasach dużo bardziej popularne, ale na pewno nie zawsze można je zastosować. Wszystko zależy od gustu oraz tego, jak mamy wyposażony salon. Jeżeli kupiliśmy nowy regał, na którym telewizor będzie wyglądał wspaniałe, lepiej go postawić na meblu niż na siłę zawieszać na ścianie. Jeśli natomiast mamy dobre położenie ściany względem kanapy i można tam powiesić telewizor- polecam to rozwiązanie. Efekt jest bardziej nowoczesny i czytelny.  Wysokość telewizora powinna być na poziomie oczu oglądających tzn. środek ekranu ok 100-130cm od podłogi

Telewizor wieszamy zwykle na uchwytach zawiasowych z regulowanym wysięgiem by w ten sposób regulować ustawienie, nachylenie i kąt oglądania oraz wysięg telewizora (odległość od ściany). To bardzo wygodne mocowanie, które umożliwia wielopłaszczyznową regulację położenia telewizora w zależności od potrzeb i posadowienia oglądających.

Wiszący telewizor wymaga rozwiązania kwestii wiszących kabli. Najbardziej eleganckim sposobem ukrycia kabli jest zbudowanie „pudła” z płyt g-k w salonie. Ekran znajduje się wtedy na płaszczyźnie ściany, kable biegną między ścianą a płytą. Jeśli nie używamy dodatkowych urządzeń (DVD, dekoder) dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie gniazd prądowych i TV bezpośrednio za telewizorem.

Kolejną propozycją jest wykucie rynny w ścianie, w którą wkładamy kable, zaślepiamy paskiem płyty g-k lub sklejką i gipsujemy na równi ze ścianą. Zostawiając otwory na wlocie i wylocie rynny, będziemy mogli w przyszłości dodawać nowe kable.

Jeśli planujemy jedynie zmianę aranżacji salonu bez kucia w ścianie, proponuję zamontować zewnętrzny panel telewizyjny wykonany z forniru lub płyty mdf (nawiązujący materiałem i kolorystyką do pozostałych mebli w salonie), który przykręca się do ściany za nim ukrywając wiszące kable.

Szafki pod telewizor są obecnie wyposażone w specjalne otwory na kable, za nimi możemy więc spokojnie ukryć wszelkie przedłużacze, gniazda, etc.

To, czy w salonie lepiej wygląda szafka pod telewizor wisząca czy stojąca zależy od całości aranżacji oraz od indywidualnych upodobań. Szafka podwieszana będzie w większości przypadków wyglądała lżej niż wersja stojąca. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze montaż szafek wiszących jest możliwy. Jeżeli ściany zrobione są  ze stelaży i płyt kartonowo-gipsowych i nie są niczym wzmocnione, to konstrukcja może nie udźwignąć ciężaru szafki. Jeśli dodatkowo na szafce miałyby się znaleźć bardziej zaawansowane sprzęty do kina domowego czy stereo, to dobrze jest sprawdzić ich ciężar, gdyż niektóre mogą sporo ważyć i bezpieczniej umieścić je na szafce stojącej. Jeśli zaś zdecydujemy się na szafkę stojącą na nóżkach- to proponuję dopasować nóżki szafki do nóżek w meblach już istniejących (ten sam rodzaj materiału i kolorystyka).