Style życia

Style życia

Uwaga: ściana!
W dekoracji wnętrz ogromną wagę przykłada się dziś do ścian, kiedyś często lekceważonych: nie maluje się już ich po prostu na jakiś kolor albo na biało. By położyć akcent na którąś z nich albo tylko na fragment, stosuje się wszelkiego rodzaju tynki dekoracyjne, udające kamień, beton albo marmur.

Drugą opcję stanowią tapety, które „wkroczyły do gry” już kilka lat temu, ale wciąż pozostają bardzo modne, gdyż są piękne, a ich wybór – nieograniczony. Wśród bogactwa tapet bez trudu znajdziemy takie, które udają materiał, skórę czy plastik. Z tapetami trzeba jednak postępować ostrożnie: na pewno nie można wykleić nimi całego pokoju, bo zrobi się z niego przytulne pudełko. Tapetuje się więc raczej tylko fragment ściany: zagłówek łóżka albo wnękę, czy odwrotnie – wysuniętą do przodu ściankę.

W nowej odsłonie pojawia się też w mieszkaniach boazeria, ale zupełnie inna niż ta, którą znamy z lat PRL, wypełniająca całe przedpokoje czy nawet pokoje. Dziś są to wyklejone fornirem, czyli bardzo cienką, zewnętrzną warstwą drewna, płyty OSB albo laminaty. Czasem fornir klei się bezpośrednio na fragment ściany czy wnękę.

Patrz pod nogi!
Równie ważna w designie wnętrz jest podłoga. I choć często się zdarza, że właściciele mieszkań – zapatrzeni w zagraniczne katalogi – początkowo poszukują ultranowoczesnych rozwiązań typu żywica epoksydowa, płytki udające zamsz, skórę czy panele imitujące obraz albo plan jakiegoś miasta, to kiedy przychodzi do ostatecznych decyzji, decydują się raczej na drewno.

Magda Lehmann, projektantka wnętrz:
*    Urządzając mieszkanie, jako „bazę” zastosuj kolory neutralne, biele, beże, szarości. Zawsze możesz je
ożywić kolorowymi dodatkami. Nie maluj całych wnętrz na intensywne kolory, gdyż takie najszybciej
mogą cię zmęczyć;
*    W łazience nie kładź płytek do samego sufitu, pozwól ścianie odetchnąć – glazurę, kamień czy szkło połóż tam, gdzie to konieczne: iv miejscach narażonych na zachlapanie, wilgoć; xv pozostałym miejscu
na ścianie możesz zastosować np. ozdobny tynk czy po prostu farbę;
*    Na tapecie, a właściwie fototapecie, możesz mieć dowolny wzór. Wybierz dobrej jakości zdjęcie, które chcesz mieć powielone na tapecie albo np. wydrukowane na wielkiej fototapecie, a wykonanie materiału powierz profesjonalnej firmie. To wcale nie jest drogie! Zdecyduj się jednak na stonowane barwy: sepie czy kolory czarno-białe, landszafty są passe;
*    Symetria i kąty proste są jak najbardziej w modzie; nie kładzie się już od lat płytek na podłodze w karo, nic robi się łukowatych ścian ani nie łączy po skosie różnych rodzajów podłogi (np. gresu z drewnem).

Artykuł opublikowany w magazynie W podróży, nr 06 (46) czerwiec 2011