Ściany we wnętrzach

Nie taka ściana prosta, jak ją malują

Dzisiejsza   ściana   –   bez względu na to, czy jest w kuchni, salonie, łazience, czy sypialni – musi być zrobiona z pomysłem. Nie wystarczy jej już tylko malowanie. Przyodziewa się w faktury, tynki dekoracyjne, struktury trójwymiarowe, przeróżne tapety czy naklejki ścienne. Jest okładana płatkami złota, obrzucana betonem, oklejana panelami ściennymi lub wielkoformatową fotografią.

Niepowtarzalne efekty wbrew pozorom wcale nie wymagają gigantycznych nakładów finansowych, ale ciekawego, oryginalnego pomysłu. Przeróżne masy, tynki dekoracyjne i farby można zakupić w marketach budowlanych, a przed ich nałożeniem zobaczyć na wystawionych tam próbkach końcowy efekt.

Ciekawy materiał na ścianie odmienia całe wnętrze, nadaje mu nowego charakteru, a także poprawia optycznie proporcje. Wnętrze wydaje się ciepłe i przytulne, jeśli ściany wykleimy fornirem lub tapetą. Chcąc nadać wnętrzu surowego i zimnego klimatu loftu czy fabryki, okładamy je płytkami ceglanymi lub obrzucamy artystycznym betonem.

Pamiętajmy jednak, że decydując się na wybrany materiał, należy zachować umiar i odpowiednie proporcje w jego zastosowaniu. Na przykład obłożenie wszystkich ścian ciemnym drewnem może sprawić, że nasz pokój zrobi się ciemny i ponury. Zastosowanie tego samego materiału jedynie na pewnej części ściany sprawi, że pomieszczenie będzie ciekawe, ale i lekkie w swojej formie. Dobranie mebli czy dodatków do takiego wnętrza będzie znacznie łatwiejsze.

Dzisiejsze ściany stanowią efektowne obrazy i dekoracyjne dopełnienie całości pomysłu na wnętrze. Po zastosowaniu wybranego już materiału na ścianę czy położeniu tapety warto odpowiednio ją oświetlić. To właśnie dobrze dobrane oświetlenie wydobędzie z takiej ściany cały urok i nada jej unikalny charakter.

Artykuł opublikowany w Dziennik, nr 58 z 19.10.2010